Un bărbat de 37 de ani din comuna Florești a fost reținut de polițiști după ce a provocat un accident rutier pe strada Cetății, aflându-se sub influența alcoolului și având dreptul de a conduce suspendat.
Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Cluj, incidentul a avut loc în noaptea de 2 iunie, în jurul orei 00.35. Polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Florești au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier soldat cu pagube materiale.
Ajunși la fața locului, oamenii legii au identificat un bărbat de 37 de ani, din Florești, care ar fi pierdut controlul direcției de deplasare în timp ce conducea un autoturism pe strada Cetății și ar fi intrat în coliziune cu un alt autoturism.
În urma testării cu aparatul etilotest, polițiștii au constatat că șoferul avea o concentrație de 1,02 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost transportat ulterior la o unitate medicală, unde i-au fost recoltate probe biologice pentru stabilirea exactă a alcoolemiei.
Totodată, verificările efectuate de polițiști au arătat că bărbatul avea dreptul de a conduce suspendat la momentul producerii accidentului.
Pe baza probatoriului administrat, polițiștii au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore.
Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor în care s-a produs accidentul și pentru luarea măsurilor legale care se impun.
