Campanie gratuită de colectare a deșeurilor vegetale, în acest weekend, la Florești

Locuitorii din Florești sunt invitați să participe, în weekendul 25–26 aprilie 2026, la o campanie gratuită de colectare a deșeurilor vegetale, organizată de Primăria Comunei Florești în parteneriat cu SUPERCOM S.A.. Acțiunea se adresează gospodăriilor individuale și vizează colectarea resturilor vegetale precum iarbă, frunze și crengi. Autoritățile locale precizează că serviciul este gratuit în limita a un metru cub pentru fiecare gospodărie. Campania se va desfășura după un program stabilit pe zone. Sâmbătă, 25 aprilie, vor fi acoperite majoritatea străzilor din Florești, inclusiv Urușagului, Cetății, Eroilor sau Sub Cetate. Duminică,…

Amendă de 10.000 de lei și lemn confiscat în urma unui control silvic la Florești

Polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică – Biroul Protecția Fondului Forestier și Piscicol, împreună cu specialiști ai Gărzii Forestiere Cluj, au desfășurat, în data de 21 aprilie, o acțiune de control la un operator economic din localitatea Florești. Verificările au avut ca scop prevenirea și combaterea faptelor ilegale din domeniul silvic, precum și respectarea legislației privind proveniența, depozitarea și comercializarea materialului lemnos. În urma controlului, autoritățile au descoperit că societatea deținea 61 de metri cubi de lemn de foc, specia fag, fără documente legale de proveniență. Pentru neregulile constatate,…